2017.05.18,

Barszcz Sosnowskiego - Informacja dla mieszkańców

Barszcz Sosnowskiego pochodzi z rejonu Kaukazu, skąd został rozprzestrzeniony na rozległych obszarach Europy środkowej i wschodniej. Od lat 50. do 70. XX wieku wprowadzany był do uprawy w różnych krajach bloku wschodniego jako roślina pastewna. Po niedługim czasie, z powodu problemów z uprawą i zbiorem, głównie ze względu na zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt, uprawy były porzucane. Roślina w szybkim tempie zaczęła rozprzestrzeniać się spontanicznie.

W naszych warunkach klimatycznych barszcz osiąga do 4 m wysokości, a dojrzała roślina zajmuje powierzchnię do 4 m2, przyczyniając się do zanikania rodzimej roślinności. Kwiaty białe lub jasnoróżowe, zebrane są w baldachy osiągające nawet 40 cm średnicy. Część populacji barszczu zakwita już w pierwszym sezonie wegetacyjnym, natomiast pozostałe osobniki mogą dojrzewać przez kilka lat, a po wydaniu nasion giną. Jedna roślina wytwarza przeciętnie 20 tys. szt. nasion, a często dwukrotnie więcej. Nasiona zalegają w glebie i zachowują zdolność kiełkowania do 5 lat.

Barszcz Sosnowskiego występuje najczęściej na polach, nieużytkach, nad brzegami cieków wodnych, wzdłuż dróg i ciągów komunikacyjnych.
Jego szkodliwość wynika z właściwości parzących i alergizujących. Kontakt z rośliną wywołuje reakcje dermatologiczne porównywalne do oparzeń I – III stopnia. Ryzyko wzrasta przy słonecznej pogodzie. Niebezpieczne olejki eteryczne zawarte są we włoskach pokrywających liście i łodygę. Działania profilaktyczne, jakie należy podjąć w przypadku kontaktu z rośliną to osłonięcie poparzonego fragmentu ciała przed działaniem promieni słonecznych, co ograniczy wystąpienie objawów alergicznych.

Ulotka informacyjna

Poniżej znajduje się ulotka do pobrania w formacie PDF na temat biologii, szkodliwości i sposobu zwalczania barszczu Sosnowskiego przygotowana przez Państwową Inspekcje Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Biologia, szkodliwość i sposób zwalczania barszczu Sosnowskiego