Jedna z najwyżej położonych tras biegowych na Podhalu z być może najpiękniejszą tatrzańską panoramą.

Trasa położona jest mniej więcej na wysokości Gubałówki, za zabudowaniami, dzięki czemu nic nie przesłania widoku. Po przypięciu nart ma się przed oczyma całą panoramę Tatr: od najdalej wysuniętych Tatr Zachodnich z bliskim Giewontem, przez groźnie piętrzące się Tatry Wysokie, po położone nieco na uboczu przepiękne Tatry Bielskie. Te ostatnie z tej perspektywy wydają się być jedną wielką górą z charakterystycznym zębem. Z drugiej strony wzniesienia otwiera się też panorama na zalesione, zupełnie nieimponujące (za to świetne na narty backcountry) Gorce. Trasy zarówno dla początkujących, na rodzinne bieganie jak i na bardziej intensywny trening. Na dość rozległym szczycie wzniesienia trasa delikatnie faluje, co stwarza dobre warunki do stawiania pierwszych kroków na biegówkach. Podbiegająca pod mały, drewniany kościółek prosta dobrze nadaje się do ćwiczenia techniki. Są też nieco bardziej wymagające podbiegi i zjazdy, ale wszystko zależy od tego, jak trasa zostanie poprowadzona, a to czasem się zmienia (całkowite przewyższenie to ok. 100 m). Na zawody przygotowywana jest też bardziej wymagająca trasa na sąsiednim zboczu.

Dane techniczne trasy

Długość:5 km
Styl:łyżwa, klasyk
Sposób przygotowania:skuterem w zależności od warunków
Wypożyczalnia:tak
Stały instruktor przy trasie:tak
Opłata:10 zł/dzień od osoby (z opłaty zwolnieni są mieszkańcy Zębu i Suchego)
Parking:tak (pod hotelem Jastrzębiec oraz pod kościołem – problem z miejscami będzie podczas trwania niedzielnych mszy o godz. 8:00, 10:00 i 11:30)
Dojazd:busami jadącymi do Bustryku, Cichego lub Bańskiej Wyżnej (przystanek: Kościół); samochodem: na zakopiance na wysokości Poronina skręcić w stronę Zębu (jadąc do Zakopanego w prawo, a z Zakopanego w lewo), w Zębie na skrzyżowaniu skręcić w stronę Czerwiennego i Bańskiej Górnej, a niedługo potem w prawo, w dróżkę prowadząca do kościoła.
Impreza cykliczna:Bieg Kurierów Słowa Bożego [termin: styczeń]
Zdjęcia na Flickrze:zobacz

Źródło:http://biegowkipodtatrami.pl/