Gmina Poronin - strefa turysty

Zbójnicek

Zespół regionalny Zbójnicek został założony w Zębie w 1964 roku przez Marię Stoch. W pracy pomagał jej mąż Jan Stoch Gronkowion, wybitny prymista podhalański. Zbójnicek pod kierownictwem Marii Stoch uświetniał swoimi występami najważniejsze wydarzenia, które przeżywała szkoła i cała społeczność lokalna. Po śmierci założycielki w kwietniu 1985 roku nastąpiła trzyletnia przerwa w działalności zespołu.

W 1988 roku zespół został reaktywowany i rozpoczął swą działalność przy ognisku Związku Podhalan w Zębie. Nowym kierownikiem zespołu został Andrzej Lassak „Oborny”. Rok później w 1989 roku przy zespole Zbójnicek powstał Mały Zbójnicek. W latach 1988-2004 kierownikiem, opiekunem i instruktorem był Andrzej Lassak „Oborny”. W 2005 roku kierownictwo zespołu przejęli Tomasz i Małgorzata Słodyczkowie.

Na przestrzeni ostatnich 20 lat zespół gościł m. in. w Anglii, Niemczech, Norwegii, Macedonii, Serbii, Portugalii, Czarnogórze oraz na Węgrzech i Słowacji. Zbójnicek ma w swoim dorobku wiele sukcesów i wyróżnień oraz czołowych miejsc w różnych konkursach, przeglądach i festiwalach, m. in. w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, Ogólnopolskim Festiwalu „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej, Ogólnopolskim Festiwalu Tańca Ludowego w Rzeszowie, Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą i wiele innych.

W swoim dorobku zespół ma także opracowane przedstawienia teatralne: „Portki”, „Diabeł na Podholu”, „Rewizja u Kuby”, „Sąd nad Janosikiem”, „Rafanie lnu”, „Podłazy”, „Baby i Dezerterzy”, „Zemsta” oraz opracowane wraz z zespołem Polaniorze przedstawienie „Nomowiny i Wesele”, ”Ze śmierzteckom”, „U stryka na oborze”, „Downo na Gubałowce” oraz wiele scenicznych układów wokalno - muzyczno - tanecznych.

Działalność zespołu obejmuje przede wszystkim śpiew, taniec i muzykę Skalnego Podhala prezentowane na festiwalach, uroczystościach lokalnych, krajowych oraz zagranicznych.

Obecnie zespoły Zbójnicek i Mały Zbójnicek liczą ok. 100 członków. Dotychczas czynny udział w występach i sztukach teatralnych biorą osoby związane z zespołem od jego początków, a co roku do grona zespołowego dołączają nowi członkowie - dzieci i młodzież, które szkolą się na cotygodniowych próbach pod okiem instruktorów.

Przy zespole zorganizowana jest od kilku lat nauka gry na góralskich instrumentach muzycznych.

Na przestrzeni ponad półwiecznej historii zespołu do grona kierowników i instruktorów należeli: Maria Stoch „Wilgocka” - założycielka zespołu, Jan Stoch „Gronkowion”, Andrzej Lassak „Oborny”, Sławomir Stoch, Bogusława Kudasik, Barbara Polak, Paweł Stopka, Mariola Gil, Marta Sowińska, Szymon Chyc Magdzin, Andrzej Polak, Małgorzata Słodyczka, Tomasz Słodyczka, Klemens Słodyczka, Krzysztof Szostak i Paulina Świder.

Zespół Regionalny Zbójnicek działa obecnie przy oddziale Związku Podhalan w Zębie. Liczne nagrody, dyplomy, stroje i rekwizyty należące do zespołu zgromadzone są w siedzibie ZP Ząb, która mieści się w budynku szkoły w Zębie.