Gmina Poronin - strefa turysty

Bystrzanie i Mali Bystrzanie

Zespół Regionalny Bystrzanie powstał w 1988 roku, na początku działając pod nazwą Szarotki. Pierwszym kierownikiem była pani Janina Skupień.

Na przestrzeni lat zespół zmienił nazwę na Bystrzanie i powołano zespół młodzieżowy Mali Bystrzanie. Kilkakrotnie zmieniali się kierownicy i instruktorzy.

W czasie swojej działalności zespół odnosił sukcesy na różnych konkursach i przeglądach zarówno tańca i śpiewu, jak i kapel góralskich. Od kilku lat zespół współpracuje z zespołem Bystrzacy z Wąwolnicy, corocznie spotykając się na warsztatach tańca. 

Obecnie kierownikiem zespołów jest Jadwiga Jarosz, a instruktorami Aneta Chyc, Barbara Stoch oraz Sławomir Stoch. 

Zespół uczestniczy w różnych wydarzeniach kulturalnych (takich jak Poroniańskie Lato i Międzynarodowe Targi Produktów Regionalnych), przeglądach (np. Przednówek w Polanach) oraz uroczystościach religijnych. Współpracuje z miejscową szkołą podstawową i Kołem Gospodyń Wiejskich.  

W ostatnim czasie zespół zdobył III miejsce na Festiwalu Lachów i Górali w Piwnicznej Zdroju - w kategorii grup młodzieżowych 

Obecnie w Zespole Mali Bystrzanie uczy się i tańczy około 30 dzieci, a w zespole Bystrzanie około 40 osób. 

Zespół kładzie ogromny nacisk na pielęgnowanie gwary, tradycji i obrzędów rodzinnych oraz przekazywanie ich młodym pokoleniom.