Gmina Poronin - strefa mieszkańca

Tarasówka 2022

Po raz 42. w dniu Święta Narodowego 3-go Maja na Tarasówce spotkali się bacowie aby uroczyście rozpocząć wypas owiec.

Święto Bacowskie było okazją do modlitwy o wszelkie łaski podczas tegorocznego sezonu pasterskiego. Głównym punktem programu była uroczysta Msza Święta z udziałem pocztów sztandarowych, podczas której w czasie procesji z darami  na ołtarzu złożono tegoroczne pierwsze oscypki oraz małą owieczkę. 

Po Mszy Świętej bacowie poświęcili i okadzili stado owiec, co z godnie z tradycją ma ochronić zwierzęta przed demonami, a także leczyć choroby ludzi i zwierząt.

Święto 3-go maja jest szczególne dla nas Polaków - święto kościelne mocno wpłata się w święto narodowe. Przez wiele lat w wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej Polacy pozbawieni Ojczyzny widzieli Polskę - wiarę i nadzieję na lepszy czas. I dzisiaj, tutaj, mamy szczególny przywilej, że do tego święta kościelnego i narodowego dokładamy naszą góralską tradycję - święto pasterskie. Dzielimy się muzyką, śpiewem, ale też uświęconymi od pokoleń obrzędami. Obrzędami, w których jest wiele miłości do Boga i natury, którą stworzył - mówiła na Tarasówce Wójt Gminy Poronin Anita Żegleń.

Podobnie jak w poprzednich latach, wydarzenie przyciągnęło nie tylko mieszkańców Małego Cichego, ale także wielu turystów, którzy mieli okazję spróbować oscypka i żyntycy a także posłuchać góralskiej muzyki. 

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia oraz oprawę Mszy Świętej.