Gmina Poronin - strefa mieszkańca

Szkoła Podstawowa w Nowem Bystrem

Szkoła Podstawowa  w Nowem Bystrem im. Bronisława Czecha ze Szkołą filialną w Słodyczkach
Nowe Bystre 61
34-521 Ząb
telefon 18 2071295
e-mail: szkolanowebystre@poronin.pl
strona internetowa: www.spnowebystre.pl

Dyrektor Szkoły: mgr Anna Bartol
Wicedyrektor: mgr Iwona Stokłosa

Pierwsze słowa najstarszej kroniki szkolnej wskazują początek założenia szkoły w Nowem Bystrem na około 1865 rok. W 1887 roku na wiosnę przystąpiono do budowy szkoły, a już 28 listopada tego roku młodzież szkolna rozpoczęła naukę w nowym budynku. Nauka przebiegała bez większych problemów aż do wybuchu I wojny światowej. W związku z wkroczeniem nieprzyjaciół na ziemię galicyjską rok szkolny nie rozpoczął się w normalnym czasie, tj. we wrześniu, a dopiero 8 października 1914 roku. Wkrótce jednak z obawy przed inwazją wrogów zamknięto szkołę. Nauka ponownie rozpoczęła się 10 grudnia i trwała bez przerwy do 30 czerwca 1915 roku. Przez cały czas trwania wojny nauka przebiegała bez problemów, poza dwumiesięczną przerwą, która spowodowana była epidemią tzw. "hiszpanki". Z końcem listopada 1918 r. rozpoczęto naukę już w niepodległej Polsce. W okresie dwudziestolecia międzywojennego nauka w szkole odbywała się bez zakłóceń.

Od 1963 roku funkcjonuje filia szkoły znajdująca się w przysiółku wsi Nowe Bystre – w Słodyczkach. Uczą się w niej dzieci z klas 0-3.

5 marca 1972 roku przystąpiono do dalszej rozbudowy szkoły. W ciągu miesiąca rozebrano stary drewniany budynek szkolny. 1 grudnia 1973 roku odbyła się uroczystość oddania do użytku nowej części budynku szkoły. 1 września 1999 roku zgodnie z nową reformą przy Szkole Podstawowej utworzono Gimnazjum. W grudniu 2000 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość 135-lecia powstania szkoły w Nowem Bystrem. Uroczystość ta została połączona ze spotkaniem dawnych i obecnych pracowników szkoły.

11 czerwca 2006 roku obchodziliśmy 140. rocznicę powstania szkoły w Nowem Bystrem oraz 40. rocznicę nadania Szkole Podstawowej imienia Bronisława Czecha (jako pierwszej szkole w Polsce). Z okazji tych wydarzeń został szkole nadany i uroczyście poświęcony sztandar. Poświęcono również dwie tablice upamiętniające te uroczystości. Znajdują się one przy wejściu do szkoły. W 2016 roku nasza szkoła bardzo uroczyście obchodziła 150. rocznicę powstania oraz 50-lecie nadania imienia Bronisława Czecha.

W 2021 roku budynek filii szkoły w Słodyczkach przeszedł kompleksowy remont.

Szkoła Podstawowa w Nowem Bystrem to placówka nowoczesna, przyjazna i kameralna. Zapewnia uczniom wszechstronny rozwój, na miarę ich potrzeb i możliwości. Absolwenci szkoły dobrze radzą sobie w szkołach średnich i zawodowych, podkreślając bardzo często, że nauka w Nowem Bystrem wyposażyła ich w wiedzę oraz umiejętności pozwalające bez trudu poruszać się w świecie i podejmować nowe wyzwania zawodowe.