Gmina Poronin - strefa mieszkańca

OSP Stasikówka

Ochotnicza Straż Pożarna w Stasikówce należy do najmłodszych jednostek na Podhalu. Formalnie została założona w 1993 r. Jednak jej początki sięgają lat 80., kiedy staraniem Stanisława Zapotocznego zawiązała się grupa ochotników członków OSP Poronin, którym przyświecała wizja utworzenia własnej drużyny pożarniczej. Na realizację tego pomysłu z różnych przyczyn druhowie musieli poczekać kilkanaście lat. Jednostka została utworzona za namową ówczesnego komendanta zarządu oddziału gminnego Jana Lasaka, radnego gminnego Tadeusza Szostaka, a także Stanisława Zapotocznego, który został pierwszym naczelnikiem OSP. Prezesem natomiast wybrano Józefa Gała.

Aktualnie na stanie jednostki w gotowości bojowej są samochody Renault GCBA 4/3,2, Magirus GBCA 5/2,8 oraz sprzęt, który pozwala na sprawne prowadzenie akcji ratowniczych związanych nie tylko z pożarami, ale też innymi zdarzeniami, takimi jak podtopienia, usuwanie skutków wichur i nawałnic. Zarząd OSP w Stasikówce przykłada dużą wagę do odpowiedniego wyszkolenia strażaków, stąd ich częsta obecność na organizowanych przez zakopiańską komendę powiatową PSP ćwiczeniach, manewrach gminnych oraz szkoleniach. Obecnie wszyscy tutejsi druhowie posiadają ukończony podstawowy kurs z ratownictwa, sześciu z nich kurs udzielania pierwszej pomocy, a 23 – ratownictwa technicznego, 5 - dowódców i 5 - kierowców konserwatorów.

Reprezentacja OSP ma na swoim koncie udane starty w gminnych zawodach sportowo - pożarniczych, w turnieju piłki nożnej halowej o Puchar Komendanta Powiatowego PSP w Zakopanem oraz w Ogólnopolskich Mistrzostwach w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie. Miejscowi druhowie są zaangażowani w pracę na rzecz lokalnej społeczności. Pomagają w przy organizacji i zabezpieczaniu imprez kulturalnych i sportowych. Udzielają się w pracach społecznych, aktywnie uczestniczą w życiu parafii. Uczestniczą w najważniejszych obchodach świąt państwowych, regionalnych spotkań rocznicowych oraz w uroczystości religijnych. Druhowie aktywnie wspierają rozwój swojej ,,Małej Ojczyzny”, współpracując na co dzień z samorządem, placówkami oświatowymi, lokalnymi instytucjami i stowarzyszeniami.

Aktualny Zarząd:

  • Prezes Michał Pawlikowski Bulcyk
  • Zastępca Prezesa Andrzej Okręglak
  • Naczelnik Mariusz Zawadzki
  • Zastępca Naczelnika Jerzy Gał
  • Skarbnik Stanisław Pawlikowski
  • Gospodarz Wojciech Pawlikowski
  • Kronikarz Wojciech Habas
  • Członek Stanisław Rzadkosz

Członkowie założyciele OSP Stasikówka:

Józef Gał, Stanisław Zapotoczny, Józef Maciczek, Krzysztof Kalata, Stanisław Kalata, Józef Pawlikowski “Młacny”, Zbigniew Dorula, Andrzej Kułach, Andrzej Habas, Andrzej Galica, Franciszek Para, Mieczysław Para, Franciszek Ustupski, Janusz Skupień, Franciszek Czernik, Maria Maciczek, Józef Pawlikowski „Bulcyk”, Józef Pawlikowski „Bulcyk” senior, Stanisław Pawlikowski.