Gmina Poronin - strefa mieszkańca

Sołectwo Suche

Sołtys:


Jan Gut
Suche 23A
34-520 Poronin
tel. 603 542 776

Rada Sołecka:

Jarosław Musielewicz         Przewodniczący
Wojciech Łukaszczyk          Członek 
Mieczysław Polak               Członek
Katarzyna Kasprzak-Kuros  Członek
Marek Mrugała                   Członek

Sołectwo Suche

Wieś Suche, na początku Jastrzębiec, założona (osadzona) została przez Wiktoryna Zdanowskiego 25 kwietnia 1620 roku. Przywilej lokacyjny zatwierdził król Zygmunt III w 1623 roku. Wieś została założona przez szlachcica, dlatego jej pierwotna nazwa – „Jastrzębiec” wywodziła się od rodowego herbu zasadźcy. Jednak nazwa ta nie przetrwała zbyt długo. Na jej miejscu pojawia się nazwa Suche, prawdopodobnie pochodząca od nazwy płynącego przez wieś potoku, który w swej dolnej części, gdzie nagromadziło się dużo kamieni, niejednokrotnie przy niskim poziomie wody szumiał, choć nie było go widać. Wieś Suche wraz z sąsiadującym Zubem i jeszcze trzema innymi wsiami tworzyły prężnie działającą gminę „Zubsuche”, posiadającą własną kasę zapomogowo - pożyczkową.

Dawniej ludność Suchego trudniła się pasterstwem, ale we wsi było też kilka młynów a przy nich folusze i tartaki oraz karczma (od strony Poronina). W czasie I wojny światowej grupa młodych mieszkańców Suchego wstąpiła do legionów, ale wielu z nich nie powróciło do swoich domów, z tego też powodu ówczesny wójt Zubsuchego - Stanisław Majerczyk Pieterek postawił pamiątkowy krzyż z wypisanymi nazwiskami poległych na wojnie. Mieszkańcy Suchego z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ufundowali i postawili przy „Domu Orłów” obelisk upamiętniający legionistów oraz inne ofiary I wojny światowej.

„Dom Orłów” jest w Suchem ważnym obiektem ze względu na działalność, znanej na Podhalu i nie tylko, społeczniczki Antoniny Tatarówny, która z własnych środków zbudowała ten dom, a w czasie okupacji włączyła się w walkę z najeźdźcą.

W sołectwie znajduje się kilka zabytkowych kapliczek (np. niedawno odnowiona kapliczka św. Jana Nepomucena) i przydrożnych krzyży oraz remiza strażacka – siedziba Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchem liczącej kilkudziesięcioosobową grupą dzielnych druhów. We wsi prężnie działa niedawno powstałe Koło Gospodyń Wiejskich oraz oddział Związku Podhalan, który patronuje zespołowi regionalnemu „Harnasie”. Wieś Suche położona jest w dolinie, ale z okolicznych wzniesień, z Suchowiańskiego Wierchu (986,4 m n.p.m.) roztaczają się piękne widoki na panoramę Tatr i Gorców. Współcześnie mieszkańcy Suchego coraz bardziej zajmują się turystyką. Powstają nowe pensjonaty, do których chętnie przyjeżdżają goście z całej Polski i nie tylko, pragnący latem pospacerować po okolicznych górkach z dala od tłumu i zgiełku, a zimą poszusować na nartach na nowo powstałych stokach narciarskich z kilkoma wyciągami oraz profesjonalnym zapleczem.