Gmina Poronin - strefa mieszkańca

Pokazy polskich tańców narodowych w Zębie

  • 29 czerwca 2023 / 8:44
W pokazie polskich tańców narodowych udział wziął nasz Zespół Regionalny "Zbójnicek" z Zębu. Zobaczcie sami! Prezentowano różne rodzaje tańców: od Góralskiego, poprzez Krakowiaki, Oberki, Kujawiaki, Mazury, Polonezy i wiele innych. Było barwnie, wesoło i podniośle.

Bystrzanie i Mali Bystrzanie

  • 5 listopada 2021 / 15:28

Zespół Regionalny Bystrzanie powstał w 1988 roku, na początku działając pod nazwą Szarotki. Pierwszym kierownikiem była pani Janina Skupień.

Na przestrzeni lat zespół zmienił nazwę na Bystrzanie i powołano zespół młodzieżowy Mali Bystrzanie. Kilkakrotnie zmieniali się kierownicy i instruktorzy.

Regle

  • 5 listopada 2021 / 15:28

Zespół REGLE powstał 23 marca 1974 roku na zebraniu Rady Gminnego Ośrodka Kultury na wniosek Naczelnika Urzędu Gminy w Poroninie – Tadeusza Galicy. Kierownikiem i instruktorem liczącego wtedy 24 osoby zespołu został Jan Jędrol. Znaczną część członków zespołu stanowili wnukowie Stanisława Budza-Mroza, toteż w ramach głosowania zespół przyjął jego imię.

Zawrat

  • 5 listopada 2021 / 15:28

Zespół Zawrat został założony w 1989 r. przy Związku Podhalan w Bustryku. Nazwa zespołu nie była przypadkowa, gdyż patronat nad zespołem objął prezes ówczesnej Spółdzielni Inwalidów Zawrat w Zakopanem. Pierwszym kierownikiem zespołu został Jan Jarząbek – ówczesny prezes ZP w Bustryku. Pierwszy publiczny występ zespołu miał miejsce na prymicjach ks. Wojciecha Lassaka „Kubusia” z Ligasówki. Od tego czasu zespół bierze czynny udział w przeglądach krajowych i różnych konkursach zagranicznych, występując m.in. we Włoszech i Francji.

Zbójnicek

  • 5 listopada 2021 / 15:28

Zespół regionalny Zbójnicek został założony w Zębie w 1964 roku przez Marię Stoch. W pracy pomagał jej mąż Jan Stoch Gronkowion, wybitny prymista podhalański. Zbójnicek pod kierownictwem Marii Stoch uświetniał swoimi występami najważniejsze wydarzenia, które przeżywała szkoła i cała społeczność lokalna. Po śmierci założycielki w kwietniu 1985 roku nastąpiła trzyletnia przerwa w działalności zespołu.