Gmina Poronin - strefa mieszkańca

Poezja w kuchni

Był to największy konkurs w historii Bitwy Regionów. W niedzielę 11 września do Poronina przyjechały aż 24 koła gospodyń wiejskich z powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego.

Gmina Poronin była gospodarzem tegorocznej Bitwy Regionów, która odbyła się w ramach Folkowego pożegnania lata, na terenie Gminnego Ośrodka Kultury. Do konkursu zgłosiła się rekordowa liczba kół gospodyń wiejskich - aż 24. Na odwiedzających wydarzenie czekały bogato zastawione stoły z regionalnymi specjałami. Gospodynie, dzięki swojej pracy i zaangażowaniu w działalność kół, pielęgnują wyjątkowe dziedzictwo. Ocalają je od zapomnienia i przekazują kolejnym pokoleniom kulinarną wiedzę.

Panie prześcigały się w pomysłach na popisowe danie. Zadbały też o ciekawe nazwy. Bitwę Regionów wygrało Koło Gospodyń Wiejskich ze Skawy za opalony bób w towarzystwie pieczonego buraczka na moskolu, otulony bordowym szalem i okraszony sosem bryndzowym. Za pierwsze miejsce otrzymały 1000 zł.

Drugie miejsce i 800 zł zdobyło KGW Szaflary za saflarzańską gęgawkę ze spuchniętą wątróbką, a trzecie i 500 zł KGW Małe Ciche za dziczyznę zrobioną na szaro w piekielnym kotle.

Gospodynie z Małego Cichego otrzymały również Nagrodę Wójta Gminy Poronin – wyciskarkę do owoców - za „Najbardziej poetycką nazwę potrawy”.

Nagroda specjalna od Euroregionu Tatry – 500 zł - za „Najlepszą potrawę pogranicza polsko-słowackiego” powędrowała do Koła Gospodyń Wiejskich w Jurgowie za gałuski jurgowskie.

W czasie Bitwy Regionów po raz pierwszy odbyły się wybory Mistera Kół Gospodyń Wiejskich 2022. Zgłosiło się dziewięciu kandydatów, którzy mogli liczyć na gorący doping pań. Rywalizacja była zawzięta, ale przede wszystkim towarzyszyła jej dobra zabawa. Śmiałkowie musieli zmierzyć się w pięciu konkurencjach, które polegały na: ogólnej prezentacji, pokonaniu toru przeszkód z filiżanką herbaty, rozpoznaniu nazw ciast, nawlekaniu koralików na sznurek i napisaniu listu z przeprosinami o zapomnianej rocznicy ślubu.

Tytuł Mistera Kół Gospodyń Wiejskich wywalczył Krzysztof Szal z Rdzawki. W nagrodę otrzymał wkrętarkę, ufundowaną przez Wójta Gminy Poronin.

Bitwa Regionów jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Folkowe pożegnanie lata było jednym z ostatnich letnich wydarzeń, które zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Poroninie z Gminą Poronin. Nie zabrakło dobrej, folkowej muzyki, w wykonaniu zespołów: Aparaty, Zodyma, Śtuderanci i Jafer.