Gmina Poronin - strefa mieszkańca

Najlepsi z Najlepszych 2023

Czternaścioro uczniów, którzy z najwyższymi wynikami w Gminie Poronin zdali Egzamin Ósmoklasisty, zostało nagrodzonych podczas gali „Najlepsi z Najlepszych 2023”, która odbyła się w Centrum Kultury i Dziedzictwa Podhala w Suchem.

Przemawiając do uczniów, wójt Anita Żegleń porównała osiąganie sukcesu do przebiegnięcia maratonu, na którego kolejnych etapach pojawiają się emocje: inspiracja - ponieważ musi nam się chcieć, a to co chcemy osiągnąć musi nam się podobać, motywacja - czasem zewnętrzna, czasem wewnętrzna - „bo ja chcę”, i wywołująca czasem złość i ból determinacja.

Te trzy czynniki decydują o tym, że dobiegamy do mety i osiągamy sukces. Byłoby moim wielkim marzeniem, żeby to spotkanie było przyczynkiem do takiej refleksji na temat tego co z tej inspiracji, motywacji i determinacji złożyło się na wasz sukces. Bo jak już to będziecie wiedzieć, to kolejne maratony będą dla was łatwiejsze, będziecie umieli przewidzieć co się może wydarzyć - mówiła, życząc uczniom pomyślności na dalszych etapach edukacji.

Wyróżnieni zostali uczniowie, którzy ogólny wynik zdobyli na poziomie co najmniej 95%: Patrycja Bobak, Wiktor Dańko,  Agata Dorula, Dawid Dródż, Hubert Dziadoń, Oliwia Gąsienica-Kotelnicka, Stanisław Łukaszczyk, Julia Granat, Paweł Krupa, Emilia Kwoczko, Stanisław Mika, Sebastian Rumian, Maria Stoch i Anna Styrczula. Listy gratulacyjne otrzymali również ich rodzice, którzy, jak podkreślała wójt Anita Żegleń, mieli niemały udział w sukcesie swoich dzieci.

Nagrodę otrzymała klasa 8a ze Szkoły Podstawowej w Poroninie, która osiągnęła najlepszy wynik egzaminu wśród wszystkich klas ósmych w Gminie Poronin. Gratulacje od wójt, Przewodniczącego Rady Gminy Adama Pawlikowskiego oraz radnego Stanisława Kuli otrzymała również wychowawczyni klasy, pani Anna Skupień.

W tegorocznym egzaminie z matematyki szkoły z z naszej gminy osiągnęły bardzo dobre wyniki. Jednym z twórców tego sukcesu była pani Jadwiga Krzos, której uczniowie zdobyli najwyższą liczbę punktów z tego przedmiotu w Gminie Poronin. Składając gratulacje i podziękowania, Anita Żeglen podkreślała ogrom pracy, jaką musiała wykonać pani Jadwiga, która znacznie wykraczała poza ramy nauczycielskiego etatu. Zainteresowanie uczniów tym niezwykle trudnym przedmiotem wymaga bowiem od nauczyciela ciągłego doszkalania, inwencji i determinacji.

- Proszę mi wierzyć. Takich wyników się nie osiąga, gdy przychodzi się do pracy od godziny ósmej do trzynastej. Takie wyniki osiąga się wtedy, kiedy tej pracy oddaje się całkowicie. W dużej mierze często kosztem rodziny, kosztem różnych relacji, ale ja myślę, że praca dla pani Jadzi jest naprawdę pasją. To jest ogromna zasługa pani Jadwigi, że szkoła w Poroninie osiąga takie wyniki. A dla nas jego to powód do dumy, że możemy się takimi wynikami pochwalić - podkreślała Anita Żegleń.

Na koniec nagrodzeni zostali dyrektorzy szkół, których uczniowie najlepiej poradzili sobie podczas egzaminów: Katarzyna Budyń (SP Poronin), Marcin Dyląg (SP Nowe Bystre), Piotr Malinowski (ZSP Ząb) oraz Monika Tomaszewska (SP Murzasichle).