Gmina Poronin - strefa mieszkańca

Lato ze Smakiem

Za nami wyjątkowe wydarzenie - Lato ze Smakiem, które odbyło się na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie. Dwanaście Kół Gospodyń Wiejskich z Podhala i Spisza rywalizowało w konkursach kulinarnych promując tradycyjną kuchnię i góralską kulturę.

Dzień rozpoczął się od warsztatów zorganizowanych dla gospodyń biorących udział w wydarzeniu. Dzięki Tatrzańskiej Spiżarni Panie miały okazję poznać moc podhalańskich owoców i ziół oraz skomponować własną herbatę. Pani Gabrysia z Cukierni Samanta pokazała jak wykonać kwiatowe dekoracje z opłatków i masy cukrowej.

Najważniejszym - i najsmaczniejszym! - punktem wczorajszego dnia były konkursy kulinarne. Gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich z Podhala i Spisza rywalizowały o nagrody finansowe w trzech konkursach:

W Konkursie o Nagrodę Wójta Gminy Poronin „Małe co nieco” na najlepiej udekorowaną potrawę zwyciężyło KGW Stasikówka za „Chłopskie koryto - Usy na śliskiej kapuście”.

Wyróżnienia otrzymały: KGW Bukowina Tatrzańska, „Pstrąg w koralach z bukowiańskiego potoku”, KGW Sierockie „Wypasione pszczoły” oraz KGW Małe Ciche „Baranina szarpana na plackach z kapusty kiszonej”.

W Konkursie o Nagrodę Poseł na Sejm RP Anny Paluch zwyciężyło KGW w Zaskalu za  „Kurczaka dziobniętego pszczołą”.

W Bitwie Regionów:
1.  miejsce zajęło KGW z Bukowiny Tatrzańskiej za "Wyzdajanego pstrąga z bukowiańskiego potoka"
Na 2. miejscu uplasowało się KGW z Sierockiego za "Udziec jagnięcy w sosie miętowym z puree grulowo-oscypkowym, sałatką z pokrzyw i zajęczej koniczyny"
3. miejsce wywalczyło KGW w Małem Cichem za "Cyrwoną zowiyruchę na królewskich grulach"

Potrawy oceniało Jury, w skład którego weszli: Anita Żegleń - Wójt Gminy Poronin, Maciej Dziubas - wicewójt Gminy Poronin Maria Budz - sekretarz Gminy Poronin, Adam Pawlikowski - Przewodniczący Rady Gminy Poronin oraz znamienici goście: Poseł na Sejm RP Anna Paluch, Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, Wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, Iwona Ciećko - wicedyrektor Krakowskiego Oddziału KOWR, Maciej Tylka - kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Nowym Targu, Karol Sepielak - zastępca Dyrektora MODR oraz Jerzy Radoń - dyrektor małopolskiej ARiMR.

Turyści odpoczywający pod Giewontem mieli okazję spróbować swoich sił w dedykowanym dla nich konkursie i zostać Mistrzem Kulinarnego Toru Przeszkód. Pochodzący z Wielkopolski pan Adam najszybciej  poradził sobie z przygotowanymi zadaniami: jedzeniem jabłka bez użycia rąk, krojenia pietruszki nożyczkami, jedzeniem groszku pałeczkami oraz obieraniem ziemniaka w rękawicach kuchennych.

O dobry humor uczestników zadbał Kabaret Śleboda a do tańca porwał zespół Baciary, który wyśpiewał swoje największe przeboje. Dzień zakończył się charytatywnym maratonem Zumby dla Stasia i Antka.

Wydarzenie odbyło się przy wsparciu sponsorów: Restauracji Schronisko Smaków Bukowina oraz Term Zakopiańskich.

Partnerem Głównym Lata ze Smakiem był Tauron Polska Energia.