Gmina Poronin - strefa mieszkańca

Katarzyna Lassak Prymistką

Podczas 48. Poroniańskiego Lata tradycyjnie miała miejsce uroczystość pasowania na Prymistę. Po raz pierwszy od niemal 30 lat do grona najlepszych góralskich skrzypków dołączyła kobieta, Katarzyna Lassak.

Aby zostać Prymistą, muzykant  musi się wykazać umiejętnością gry na skrzypcach solo, a także w kapeli. Przed ceremonią pasowania kandydatka zaprezentowała umiejętność góralskiego tańca, musiała również nastroić złóbcoki i zagrać na nich melodię. Instrument, którego fundatorem był Poseł na Sejm RP Andrzej Gut-Mostowy, otrzymała na pamiątkę uroczystości.

Gratulacje Prymistce złożyli wójt Anita Żegleń oraz członkowie Związku Podhalan Oddział Poronin. 

Pochodząca z Zakopanego dr Katarzyna Lassak jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Pochodzi z  rodziny o wielopokoleniowych tradycjach muzycznych, z którą tworzy  Muzykę Lassaków „Heliosów".

Jest jedną z najwybitniejszych skrzypaczek młodego pokolenia na Podhalu. Wykonuje utwory z klasycznego repertuaru skrzypcowego inspirowane muzyką ludową, a w szczególności polską muzyką ludową rodzimego regionu Skalnego Podhala. Z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Pawła Kapuły dokonała pierwszego nagrania nieznanego II Koncertu skrzypcowego „Góralskiego” Jana A. Maklakiewicza.

Podczas wielu wydarzeń, nie tylko regionalnych, można również podziwiać jej talent wokalny. Już w wieku 18 lat zdobyła I miejsce w 17. Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym „Pamiętajmy o Osieckiej”. W 2016 roku wraz z Mateuszem Pospieszalskim, zespołem Atom String Quartet, Muzyką Rodziny Lassaków "Heliosów" oraz Sebastianem Karpielem-Bułecką brała udział w Koncercie Galowym 19. Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”. Premierowy koncert „Gonią wilki za owcami” odbył się w Teatrze ROMA w Warszawie.