Gmina Poronin - strefa mieszkańca

Uroczyste otwarcie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Murzasichlu

13 września 2023 roku na trwałe zapisze się nie tylko w historii Murzasichla, ale również Gminy Poronin. Wczoraj bowiem dokonano uroczystego otwarcia Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Murzasichlu. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11.30 na placu przed budynkiem szkoły. Stąd zaproszeni goście, mieszkańcy i  społeczność szkolna w asyście pocztów sztandarowych szkół Gminy Poronin, Urzędu Gminy Poronin i Ochotniczych Straży Pożarnych udali się do kościoła NMP Królowej w Murzasichlu na Mszę Świętą.

Po nabożeństwie nastąpił uroczysty akt przecięcia wstęgi, którego dokonali: Przewodniczący Rady Gminy Adam Pawlikowski, reprezentancja dzieci, przedstawiciel rodziców, Dyrektor Monika Tomaszewska oraz wykonawca inwestycji, Krzysztof Łukaszczyk i poświęcenia nowej szkoły.

Główna część uroczystości odbyła się na szkolnej hali sportowej. Wzięli w niej udział uczniowie, rodzicie, przedstawiciele samorządu i duchowieństwa oraz zaproszeni goście, wśród nich m.in: Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak, senator Jan Hamerski, Posłowie na Sejm RP: Anna Paluch, Jagna Marczułajtis-Walczak, Andrzej Gut-Mostowy oraz wicestarosta Powiatu Tatrzańskiego Władysław Filar.

Najważniejszym jej punktem było przekazanie budynku w ręce szkolnej i lokalnej społeczności. Symboliczne klucze z rąk Anity Żegleń – Wójta Gminy Poronin otrzymali reprezentanci Rodziców, Uczniów, Dyrektor Monika Tomaszewska i przedstawiciel społeczności Murzasichla - Sołtys i Przewodniczący Rady Gminy Poronin, Adam Pawlikowski.

W trakcie swojego wystąpienia wójt Gminy Poronin Anita Żegleń przedstawiła garść ciekawych statystyk dotyczących nowego budynku:

- To 1169 m3 betonu,  82,5 ton stali, 594 kg gwoździ, 27 tysięcy pustaków stropowych , 34 663 sztuk cegieł, 21 664 kg gipsu, 204 tony tynku, 2100 litrów farby, kilka kondygnacji i  3427 m2 powierzchni użytkowej.

Ale to nie wygląd tego miejsca jest najważniejszy.

Ta szkoła jest funkcjonalna, bogato wyposażona, otrzymujecie bardzo nowoczesne
pomoce dydaktyczne i bardzo dobry sprzęt, ale to wszystko na nic, jeśli nie zadbacie o ducha tego miejsca. Dbajcie o siebie wzajemnie, o dobre relacje, o klimat sprzyjający uczeniu się, pasji, doskonaleniu się, wzmacnianiu korzeni i rozwijaniu skrzydeł. Dbajcie o wartości
- mówiła Anita Żegleń

Zaproszeni Goście wygłosili okolicznościowe przemowy, związane z nadziejami i oczekiwaniami wobec edukacji dzieci i młodzieży w tej najnowocześniejszej na Podhalu placówce oświatowej.

W imieniu Mateusza Morawieckiego, Prezesa rady Ministwór, list odczytał wicestarosta Władysław Filar. 

Swoje przesłanie przekazał także uczestnikom za pomocą nagrania wideo Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek. W jego imieniu okolicznosciowy adres odczytała Poseł na Sejm RP Anna Paluch. Przekazała ona również Dyrektor Monice Tomaszewskiej przyznany przez Ministra Dyplom Uznania.

Uczniowie wystąpili w pięknej, góralskiej inscenizacji, nawiązującej do dawnego życia dzieci na Podhalu.

Po części oficjalnej uczestnicy uroczystości zwiedzili budynek szkolny. Inwestycja zrobiła wrażenie na przybyłych, którzy nie omieszkali wyrazić głośno swoich pozytywnych opinii. Szkoła jest bowiem świetnie wyposażona i zostały stworzone tam bardzo dobre warunki do rozwoju dzieci.