Gmina Poronin - strefa mieszkańca

Piosenki Brassensa w Poroninie

Kultura na poziomie" cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród pasjonatów muzyki. W zabytkowej Wańkówce ostatnio usłyszeć można było  piosenki Georgesa Brassensa w wykonaniu Andrzeja Bieniasa, któremu towarzyszył Marcin Chryczyk i Bogusław Zięba.

16 listopada w gościnnych progach Wańkówki w Poroninie odbył się kolejny koncert z cyklu „Kultura na poziomie”. Tym razem publiczność miała okazję posłuchać piosenek Brassensa w wykonaniu Andrzeja Bieniasa- aktora teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. Artyście na scenie towarzyszyli muzycy Marcin Chryczyk (gitara basowa) i Bogusław Zięba (akordeon).

Podczas spotkania Andrzej Bienias opowiadał o swojej fascynacji twórczością Georges’a Brassensa. Wspominał, że ten francuski bard, poeta i kompozytor zaintrygował go, dzięki  siostrze, która przywiozła mu (wówczas nastolatkowi) kasetę audio z jego piosenkami.

Wśród licznych utworów wyśpiewanych tego wieczoru można było usłyszeć między innymi piosenkę pt. „Goryl”. Była pierwszą, którą Georges Brassens wykonał publicznie. Chociaż jej treść wydaje się  nieco niegrzeczna, to zawiera też sprzeciw wobec kary śmierci.

Z całą pewnością, mimo zimnego listopadowego wieczoru, publiczności nie zabrakło gorących emocji podczas słuchania po mistrzowsku wykonywanych piosenek .

Organizatorem koncertu był Gminny Ośrodek Kultury w Poroninie.