Gmina Poronin - strefa mieszkańca

Syn Podhala, ojciec polskiej onkologii

Nazywany ojcem polskiej onkologii. Jako wybitny lekarz i naukowiec współpracował z Marią Skłodowską-Curie, a w czasie wojny zasłynął brawurową akcją przejęcia i ukrycia cennego radu w jednej z szop na Podhalu. Pochodził z Bustryku - małej wsi w gminie Poronin, gdzie już po raz drugi zorganizowano Festiwal Nauki jego imienia. Losy prof. Franciszka Łukaszczyka przypomina też wydana właśnie gra planszowa.

Był pierwszym dyrektorem Instytutu Radowego w Warszawie, współpracował z Marią Skłodowską-Curie, stworzył podstawy polskiego promieniolecznictwa, opracowując nowatorskie metody leczenia nowotworów. Mimo ogromnych zasług dla polskiej medycyny, postać Franciszka Łukaszczyka nie jest powszechnie znana.

W szkołach na terenie gminy Poronin już po raz drugi organizowany jest Festiwal Nauki im. prof. Franciszka Łukaszczyka - m. in. w Zębie, miejscowości, w której na początku XX wieku, w szkole ludowej, zaczynał swoją edukację.

W programie festiwalu są też wykłady przybliżające biografię naukowca, a to niemal gotowy scenariusz na film.

Wydana właśnie edukacyjna gra planszowa poświęcona postaci zasłużonego doktora jest skupiona wokół tematu wartości. I choć skierowana jest do dzieci, to i dorośli mogą skorzystać i dowiedzieć się czegoś o tym wybitnym naukowcu.

Festiwal Nauki potrwa do połowy grudnia, biorą w nim udział uczniowie szkół podstawowych z terenu całej gminy Poronin.

 
Źródło:
TVP3 Kraków