Gmina Poronin - strefa mieszkańca

SkyWalk Serce Poronina

W Urzędzie Gminy Poronin odbyła się konferencja prasowa, na której firma Taros Nova, zaprezentowała najnowszą atrakcję turystyczną, która powstaje w Gminie Poronin. mowa o Sky Walk Serce Poronina, które już w tym roku otwarte zostanie na Polanie Zgorzelisko, w sąsiedztwie górnej stacji ośrodka narciarskiego Małe Ciche.

Budowla ma swoim kształtem i charakterem maksymalnie oddać klimat miejsca, w którym się znajduje. Ostateczny kształt nawiązuje do tradycji góralskich w Poroninie i jego okolicy. Jednym z podstawowych elementów graficznych i równocześnie ważną tradycyjną symboliką jest serce góralskie, które łączy w sobie naturę, miłość człowieka do niej oraz ich wzajemne współistnienie. Charakterystyczne rozety, motywy kwiatowe i geometryczne oraz silnie zakorzeniona symbolika chrześcijańska nadają mu niepowtarzalny, ponadczasowy i miły dla oka charakter. Motyw serca wywodzi się z długich tradycji życia u podnóży Wysokich Tatr i jest jednoznacznie związany z tym regionem.

Ścieżka Serce Poronina łączy wszystko, co ta góralska symbolika w sobie skrywa. Nawiązuje ona do spontaniczności kształtu i prostoty góralskiego serca, przynależności do przyrody, miłości do bliźnich, podziwu dla sztuki przodków. Serce Poronina zostało zaprojektowane z pokorą wobec tradycji, historii, krajobrazu i miejsca. W pełni szanuje okolicę i w żaden sposób jej nie narusza. Z większości miejsc ścieżka jest prawie niewidoczna. Mimo to, ze swoich punktów widokowych dostępnych dla wszystkich - bez względu na wiek czy fizyczne ograniczenia, oferuje niespotykane panoramiczne widoki na wieniec masywu tatrzańskiego. 

– Dojście do budowanej atrakcji będzie możliwe na trzy sposoby. Najłatwiejszy jest dojazd samochodem pod polanę Zgorzelisko, gdzie będą parkingi. Kolejny to pozostawienie pojazdu na parkingu przy dolnej stacji narciarskiej Małe Ciche i wyjazd koleją krzesełkową lub spacer jednym ze szlaków prowadzących na polanę Zgorzelisko. Planowane jest też uruchomienie komunikacji opartej na parkingach zaporowych, znajdujących się w różnych częściach gminy, obsługiwanych przez komunikację zbiorową, dowożącą gości do atrakcyjnych miejsc, w tym do powstającej wieży - mówiła podczas konferencji Anita Żegleń, wójt gminy Poronin.

 

Atrakcja turystyczna ma zostać wykonana ze stali, szkła oraz drewna. Inwestor zaplanował ekstremalny podwieszany plac zabaw, ścieżkę lokalnych ciekawostek i legend, chodnik o długości 854 m, dwie trasy spacerowe, dwie zjeżdżalnie, 81 m2 sieci i tuneli, dwie platformy widokowe oraz dwa szklane tarasy - największe w Polsce, a może nawet w Europie!

Przewidywany termin otwarcia to przełom tego roku.