Gmina Poronin - strefa mieszkańca

Wystawa sztuki kaletniczej Pawła Śmiałka

Gminny Ośrodek Kultury w Poroninie zaprasza na wystawę sztuki kaletniczej autorstwa Pawła Śmiałka z Ratułowa. Otwarcie wystawy odbędzie się 23 października 2023 r. o godz. 18:00 w fili Gminnego Ośrodka Kultury w Suchem, Suche 1 E (Poronińskie Centrum Kultury Dziedzictwa Podhala). Wystwa dostępna w dniach 23-27 października.

Paweł Śmiałek - domorosły artysta z Ratułowa. Zajmuje się kaletnictwem i wszystkim co z tym związane, szyciem, obróbką skóry, farbowaniem i metaloplastyką. Większość stara się robić sam - od projektu do wykonania najdrobniejszych elementów, jednak gdy zaistnieje potrzeba, zwraca się do kolegów artystów wyspecjalizowanych w innych dziedzinach rękodzieła.

Artysta swoją pracę zaczynał, jak sam mówi, od zera. Po raz pierwszy sięgnął po narzędzia z przypadku i własnej potrzeby. Potem próbując swoich sił w coraz to nowych projektach, zaczął robić torebki, którymi obdarowywał bliskich. Kiedy znajomi zaczęli składać kolejne zamówienia, z coraz to większym entuzjazmem rozwijał swoje umiejętności.

Zainspirowany torebką kupioną na pchlim targu za oceanem, odnalazł własny styl, zachowując jednocześnie regionalny charakter swoich prac.
Paweł Śmiałek, jest młodym, ale niezwykle obiecującym artystą rękodzielnikiem, a jego prace z dumą nosi coraz więcej góralek i nie tylko…