Gmina Poronin - strefa mieszkańca

Kamil Stoch

Kamil Stoch to dwukrotny drużynowy wicemistrz świata juniorów, trzykrotny medalista Mistrzostw Świata w skokach narciarskich, medalista Mistrzostw Świata w lotach narciarskich, wielokrotny zwycięzca zawodów Pucharu Świata, wielokrotny indywidualny mistrz Polski, dwukrotny zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Kamil Stoch to jeden z najwybitniejszych sportowców w historii skoków narciarskich. Z wnioskiem o przyznanie Honorowego Obywatelstwa wystąpiła wójt Gminy Poronin Anita Żegleń. 

Urodził się 25 maja 1987 roku w Zakopanem. Swoje pierwsze skoki oddał, mając zaledwie 4 lata, na skoczni zbudowanej wraz z kolegami. Jego przygoda ze światem sportu rozpoczęła się w wieku 9 lat. Pierwsze kroki stawiał w kombinacji norweskiej, następnie jego sercem i umysłem zawładnęły skoki narciarskie. Już trzy lata później wprawił wszystkich w zdumienie, skacząc na Wielkiej Krokwi 128 metrów. W pamiętnym wywiadzie udzielonym w tamtym okresie Telewizji Polskiej mówił, że jego największym marzeniem jest wystartować na olimpiadzie i zdobyć złoty medal. Kamil Stoch z pewnością jest człowiekiem, który podąża za swoimi marzeniami.

W Pucharze Świata w skokach narciarskich zadebiutował 17 stycznia 2004 roku w Zakopanem. Pierwsze pucharowe punkty zdobył 11 lutego 2005 roku w Pragelato. 3 października 2007 roku w Oberhofie wygrał swój pierwszy konkurs Letniego Grand Prix. 26 grudnia 2007 roku w Zakopanem po raz pierwszy został mistrzem Polski w skokach narciarskich. Po raz pierwszy na podium Pucharu Świata stanął 23 stycznia 2011, zwyciężając w  Zakopanem. 28 lutego 2013 roku w Val di Fiemme zdobył swój pierwszy złoty medal mistrzostw świata. 23 marca 2014 roku odebrał pierwszą Kryształową Kulę za triumf w Pucharze Świata. 3 grudnia 2016 roku w Klingenthal był członkiem polskiego zespołu, który jako pierwszy w polskiej historii wygrał konkurs drużynowy Pucharu Świata. 4 marca 2017 roku w Lahti ponownie po raz pierwszy w polskiej historii został drużynowym mistrzem świata. 20 stycznia 2018 roku w Oberstdorfie został wicemistrzem świata w lotach narciarskich, zdobywając pierwszy polski medal na tej imprezie od 39 lat.

W 2014 roku ziścił się sen o olimpijskim złocie - i to podwójnie! Na skoczni normalnej Kamil okazał się bezkonkurencyjny, zdobywając złoty medal olimpijski, pierwszy od czasów Wojciecha Fortuny w 1972 roku. Wielki sukces powtórzył na dużej skoczni, wspaniale zapisując się na kartach historii zimowych igrzysk olimpijskich. Cztery lata później, w koreańskim PyeongChangu, na podium stawał dwukrotnie: wywalczył złoto indywidualnie oraz historyczny brąz w konkursie drużynowym.

Odwaga, determinacja, pasja - to cechy nie tylko wielkiego sportowca, ale także wielkiego człowieka. Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Poronin przyznany został nie tylko za sportowe osiągnięcia Kamila, ale również jako wyraz uznania dla niego samego - zawsze uśmiechniętego i życzliwego, a przy tym niezwykle skromnego młodego człowieka, który zawsze stara się postępować tak, aby sobą świata nie zasłaniać. Dla wielu młodych ludzi Kamil Stoch jest  wzorem do naśladowania. Wartości, jakimi kieruje się w życiu – pracowitość, honor, wierność zasadom, uczciwość, miłość do ludzi, Ojczyzny i Boga zasługują na największy szacunek. 

Nadanie Honorowego Obywatelstwa Gminy Poronin nastąpiło 13 września 2022 roku.

Starty na Igrzyskach Olimpijskich:
* Turyn 2006 r. - indyw. skocznia normalna 16. m., skocznia duża 26. m., druż. 5. m.
* Vancouver 2010 r. - indyw. skocznia normalna 27. m., skocznia duża 14. m., druż. 6. m.
* Soczi 2014 r. - indyw. skocznia normalna 1. m., skocznia duża 1. m., druż. 4. m.
* Pjongczang 2018 r. - indyw. skocznia normalna 4. m., skocznia duża 1. m., druż. 3. m.
* Pekin 2022 r. indyw. skocznia normalna 6. m., skocznia duża 4. m., druż. skocznia normalna 6. m., skocznia duża 6. m.